Samochód elektryczny
Inteligentne ładowanie z systemem Flow
Nowy domowy system zarządzania energią firmy Hager został zaprojektowany do współpracy z systemem ładowania Audi e-tron connect.Takie rozwiązanie pozwala systemowi Audi e-tron connect zwiększyć wydajność ładowania. W porównaniu z konwencjonalnym gniazdem trójfazowym 400 V o mocy do 11 kW system umożliwia podwojenie mocy, z jednoczesnym skróceniem czasu do czterech i pół godziny*. Za pomocą systemu flow można ładować jednocześnie do trzech różnych pojazdów elektrycznych. Komunikacja pomiędzy poszczególnymi komponentami systemu odbywa się za pośrednictwem EEbus, który jest coraz częściej stosowany w przemyśle motoryzacyjnym jako standard niezależny od producenta pojazdu.
* Szacowany średni czas ładowania pojazdów elektrycznych o pojemności akumulatora ok. 100 kWh (stan na wrzesień 2018 r.)
* Szacowany średni czas ładowania pojazdów elektrycznych o pojemności akumulatora ok. 100 kWh (stan na wrzesień 2018 r.)

- Zabezpieczenie przed zanikiem zasilania „blackout protection”
- Ładowanie zgodne ze stosowanymi taryfami opłat za energię i prognozą pogody dla fotowoltaiki
- Optymalizacja kosztów ładowania dzięki wykorzystaniu energii elektrycznej pozyskanej
z fotowoltaiki
z fotowoltaiki
Zarządzanie energią na potrzeby inteligentnego domu

Dzięki zastosowaniu systemów fotowoltaicznych lub instalacji kogeneracyjnych, dom przyszłości zmienia swój profil energetyczny z typowego odbiorcy na coraz bardziej aktywnego „wytwórcę” energii elektrycznej. Inaczej mówiąc, przekształca się w samowystarczalny system wytwarzania i używania energii elektrycznej. Obwody instalacji elektrycznej i przesyłu danych spotykają się w centrum zarządzania domem, którym jest rozdzielnica licznikowa. Staje się ona w pewnym stopniu "mózgiem domu" wyznaczającym nowe trendy rewolucji energetycznej prowadzonej na mniejszą, domową skalę.
- Energia pod kontrolą
- Energia ze słońca
- Magazyny energii
- Energia ze źródeł tradycyjnych
Elektrownie węglowe są wciąż głównymi dostawcami energii. Zgodnie z regulacjami UE poziom energii pozyskiwanej z OZE dla Polski na koniec 2020 roku powinien osiągnąć poziom 15%. W krajach sąsiadujących, jak np. w Niemczech, udział odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii brutto zostanie w przyszłości ustalony na poziomie 60%, a w przypadku wytwarzania energii elektrycznej nawet 80% ( na podstawie „Energiekonzept 2050”).

Wszystko na pierwszy rzut oka
Wszystko w zasięgu ręki
Interfejs aplikacji systemu flow dostarcza informacji o wszystkich przepływach i zużyciu energii elektrycznej w domu. Wyświetlacz jest podzielony na trzy sekcje: pierwsza - MyHome pokazuje aktualny przepływ energii w domu oraz cykle ładowania maksymalnie trzech różnych pojazdów elektrycznych. Druga - Forecast (Prognoza) przewiduje oczekiwane wartości energii słonecznej i poboru energii elektrycznej z instalacji PV. Trzecia - Performance (Wydajność) informuje użytkownika o efektywności pracy systemu flow. Ponadto, można sporządzać ostateczne raporty energetyczne w oparciu o dowolny okresu czasu.

Trzy elementy łatwej instalacji
System flow XEM600 składa się z trzech elementów: sterownika centralnego zarządzania energią (6 mod.), zasilacza (4 mod) oraz licznika energii (4 mod). Wszystkie urządzenia modułowe są montowane na szynie TS w rozdzielnicy elektrycznej. Urządzenia te zostały wyposażone w zaciski quickconnect (za wyjątkiem licznika energii) i komunikują się ze sobą za pomocą protokołu Modbus. Przed zainstalowaniem systemu flow i stacji ładowania należy jednak przeprowadzić w domu inspekcję. W tym celu należy sprawdzić aktualny stan instalacji elektrycznej oraz ustalić maksymalną dostępną wydajność ładowania.
Sterownik do zarządzania energią
XEM461
Zasilacz
24 V DC, TGA200
Licznik energii
ECR380D
Zostań specjalistą ds. zarządzania energią w swoim domu!
Pomóż wyznaczyć kierunek rewolucji energetycznej oraz rozszerz swoją działalność. Zostań profesjonalistą w dziedzinie zarządzania energią w domu. Nasze szkolenia szybko pomogą Ci przejść na poziom profesjonalisty.

System flow
Po zainstalowaniu komponentów systemu flow - sterownika do zarządzania energią, zasilacza oraz licznika energii - można rozpocząć wstępną konfigurację za pomocą przeglądarki internetowej. Następnie projekt należy przekazać klientowi, który kończy konfigurację i może w każdej chwili dokonać zmian w swoim domowym systemie zarządzania energią.
FAQ
Domowy system zarządzania energią
Zapisywanie danych w chmurze
Po zakończeniu konfiguracji, wszystkie dane są bezpiecznie przesyłane do Hager Cloud przez port LAN 2 sterownika FLOW.
Przekazywanie projektu
Na życzenie klienta instalator może zachować zdalny dostęp do systemu, aby w przyszłości również dokonywać modyfikacji w instalacji.
Zakończenie konfiguracji
Na stronie hager.pl/flow użytkownik tworzy swoje konto, a następnie może dokończyć konfigurację. Po wprowadzeniu danych logowania do konta myHager, nr seryjnego oraz hasła, użytkownik w każdej chwili może dokonywać zmian w systemie, np. wprowadzić nowego dostawcę energii lub zmieniać priorytety ładowania pojazdów elektrycznych.
Co i jak działa
Interfejs systemu flow pozwala uzyskać informacje na temat przepływu i zużycia energii elektrycznej w domu. Poza tym użytkownik posiada również dostęp do dodatkowych informacji jak Prognoza i Wydajność.
Prognoza - pogoda na najbliższe dni
Prognoza pogody jest na bieżąco aktualizowana za pośrednictwem wykorzystywanego serwisu pogodowego. Lokalizację należy ustawić podczas pierwszej konfiguracji.
Prognoza - wykorzystanie dni słonecznych
Na podstawie prognozy pogody, system flow szacuje przewidywaną ilość energii uzyskanej z systemu fotowoltaicznego.
Wydajność - kupno i sprzedaż energii elektrycznej
Koszty energii PV wprowadzonej do sieci są na bieżąco porównywane z kosztami zakupionej energii
Wydajność - jazda samochodem i oszczędzanie
Na życzenie, użytkownik może sprawdzić zaoszczędzone koszty energii elektrycznej dzięki ładowaniu poprzez system flow oraz zużycie energii pozyskanej przez system fotowoltaiczny.
Wydajność - zapobieganie przerwom w dostawie energii
W sekcji Performance widać, jak wielu potencjalnym przerwom w zasilaniu udało się zapobiec dzięki systemowi flow i o ile czasu trzeba było zredukować prędkość ładowania, aby im zapobiec.
Wydajność - porównanie własnego zużycia energii
Analiza trendu zużycia energii rejestruje zużycie w odstępach tygodniowych.
Wydajność - od konsumenta do producenta
Użytkownik może sprawdzić ile energii zostało zużyte, ile zostało wprowadzone do sieci i jaką część zużytej energii pokryła energia pozyskana z systemu fotowoltaicznego.