unimes H

Rozdziel­nice wyso­ko­prą­dowe, niskiego napięcia.

Dzięki syste­mowi dystry­bucji energii unimes H o zakresie prądowym do 2 × 4000 A, Hager oferuje elastyczną plat­formę dla Twoich rozdzielnic. Stwo­rzony z 16 znor­ma­li­zo­wa­nych typów pól system w różnych konfi­gu­ra­cjach tworzy ponad 1000 wariantów projek­to­wych - precy­zyjnie dosto­so­wa­nych do potrzeb Twoich jak i Twoich klientów. 

 


Jeden system.
Wiele możli­wości.

Tech­no­logia połą­czeń z głównym systemem szyn zbior­czych (H-SaS) gwaran­tuje ergo­nomie wyko­rzy­stania miedzi oraz krótki czas montażu. W zależ­ności od potrzeb poziom sepa­racji rozdziel­nicy do 4b, aktywne i pasywne systemy ochrony przed zwar­ciami łuko­wymi, ,możli­wość montażu szyny N do 200% prze­kroju szyn fazo­wych oraz wytrzy­ma­łość zwar­ciowa do 120 kA (Icw, 1 s) zapew­niają bezpie­czeń­stwo całego systemu oraz jego eksplo­atacji. Dodat­kowo pola odpły­wowe typu Combiway są w pełni przy­sto­so­wane do rozbu­dowy, wymiany lub dopo­sa­żenia poszcze­gól­nych odpływów, pozwala to także na prze­cho­wy­wanie jedno­stek funk­cyj­nych jako części zamienne i w przy­padku awarii na niezwłoczną wymianę zapew­niając nieza­wod­ność zasi­lania bez przerw.


Local content
Local content

Podsta­wowe typy 
pól systemu

Szynoprzewody

U-BS, U-BSI

Mniej znaczy więcej: tylko dwie podsta­wowe obudowy stanowią podstawę wydaj­nego systemu dystry­bucji niskiego napięcia - unimes H. Pola do zabu­dowy najczę­ściej stoso­wane jako: baterie konden­sa­torów, układów stero­wania, auto­ma­tyki, pola pomia­rowe.
kanały-grzebieniowe

U-TE

Pola zasi­la­jące lub odpły­wowe z wyłącz­ni­kiem powietrznym ACB, z prądem znamio­nowym do 4000A, prze­dział kablowy z dołu lub z góry, możli­wość podłą­czenia mostu szyno­wego i inte­gracji z systemem unibar H. Nasze połą­czenia systemów rozdzielnic i szyno­prze­wodów posia­dają testy badania typu, zapew­niając nieza­wod­ność i bezpie­czeń­stwo zasi­lania.
hager-ready-app

U-TK

Pola sprzę­głowe do łączenia lub rozdzie­lania głów­nych mostów szyno­wych w rozdziel­nicy, wypo­sa­żone w wyłącz­niki, bądź rozłącz­niki powietrzne ACB, umoż­li­wiają redukcję głów­nego mostu szyno­wego w rozdziel­nicy co pozwala oszczę­dzić na oszy­no­waniu w przy­padku gdy awaryjny / drugi system zasi­lania rozdziel­nicy jest mniej­szej mocy niż podsta­wowy / pierwszy.
Szynoprzewody

U-S(I)

Pola odpły­wowe z rozłącz­ni­kami pozio­mymi SASIL/LL forma sepa­racji do 4b, prze­dział kablowy z prawej lub lewej strony, o szero­kości 400 lub 600 mm. Wyróżnia się krótkim czasem prefa­bry­kacji i elastycz­no­ścią przy potrzebie rozbu­dowy systemu. Montaż wtykowy rozłącz­ników do 1000 A bez koniecz­ności zdej­mo­wania napięcia z całego pola.
hager-ready-app

U-SV

Pola odpły­wowe Sasil Slim­line Vertival z rozłącz­ni­kami pozio­mymi SASIL forma sepa­racji do 4b, prze­dział kablowy z góry lub z dołu, Pola o szero­kości do 1350mm. Montaż wtykowy rozłącz­ników do 1000A bez koniecz­ności zdej­mo­wania napięcia z całej szafy.
kanały-grzebieniowe

U-FL

Pola odpły­wowe Fuse­line wypo­sa­żone w rozłącz­niki listwowe do 630A, monto­wane na szynach zbior­czych o rozstawie 185 mm i prądzie znamio­nowym do 2000A


Nowość! U-CW

Pola odpły­wowe Combiway inte­grują możli­wość zabu­dowy:

  • rozłącz­ników listwo­wych pozio­mych SASIL/LL
  • kaset z wyłącz­ni­kami MCCB w wyko­naniu wtykowym (-R i -W) oraz stałym (-F)
  • prze­działów pod zabu­dowę apara­tury modu­łowej
  • prze­działu z płytą monta­żową do zabu­dowy urzą­dzeń np. sterow­ni­czych

Pole to wyróżnia dobra cena oraz możli­wość szyb­kiej wymiany danej jednostki funk­cyjnej, co pozwala na łatwe zmiany w systemie oraz rozsze­rzanie go o kolejne odbiory insta­lacji bez zmiany konfi­gu­racji rozdziel­nicy.


kanały-grzebieniowe

U-BK

Pole zabu­dowy baterii konden­sa­torów, kompen­sacja mocy biernej do 400kvar, wtykowy montaż modułów kompen­sacji o dławieniu 5,5%; 7%; 14%, okablo­wanie od dołu pola.
Szynoprzewody

U-MUN

Pole odpły­wowe, adap­ta­cyjne systemu Univers, pozwala montować moduły z rozdzielnic rodziny niższych prądów, idealnie nadaję się do skon­so­li­do­wania więk­szej części mniej­szych odbiorów w jednej szafie oraz umiej­sco­wienia innych aparatów modu­ło­wych. Niedawno popra­wiona konstrukcja zapewnia sporo miejsca na prze­wody prowa­dzone z dołu lub z góry szafy.
hager-ready-app

U-ES

Pole narożne systemu, pozwala nam osią­gnąć kształt rozdziel­nicy w postaci litery L lub C, co pomaga zmie­ścić się obiek­tach oraz umoż­liwia płynne przej­ście między dwoma głębo­ko­ściami systemu 600; 800 mm. Dzięki zacho­waniu odpo­wied­nich dystansów otwie­ranie drzwi naroż­nych jest umoż­li­wione bez prze­szkód.
Szynoprzewody

U-VL(I)

Pole odpły­wowe z kase­tami do zabu­dowy wyłącz­ników kompak­to­wych H3+ do 800A, 3 rodzaje kaset: zabu­dowa stała, wtykowa ze złączem odpły­wowym lub bez. Możli­wość dzie­lenia piono­wego mostu szyn odpły­wo­wych lub zabu­dowy częściowej mostu.
kanały-grzebieniowe

U-T2

Pola z dwoma wyłącz­ni­kami powietrz­nymi ACB, charak­te­ry­zują się prądem znamio­nowym do 1600A, pracują w nastę­pu­ją­cych ukła­dach:
  • podwójny odpływ/zasi­lanie
  • podwójne sprzęgło
  • zasi­lanie + sprzęgło

Prze­dział kablowy z dołu lub z góry, zabu­dowa stała lub wysuwna, forma sepa­racji do 4b.
hager-ready-app

U-LE / U-LK

Pola zasi­la­jące/odpły­wowe (U-LE) oraz sprzę­głowe (U-LK) z rozłącz­ni­kiem izola­cyjnym o prądzie znamio­nowym 1250-2500A, montaż urzą­dzenia stały, przy­łącze kablowe z góry lub z dołu (nie dotyczy U-LK) i prze­działem apara­towym. Sepa­racja wewnętrzna do 4b.

Wybrane infor­macje konstruk­cyjne

  • 1. Główny most szynowy rozdziel­nicy (FST)

    System szyn zbior­czych jest sercem każdej rozdziel­nicy. Nasz miedziany główny most szynowy unimes H (do 4 × 80×10 mm), wyko­nany z dostępnej na rynku miedzi -osiąga prąd znamio­nowy do 4000 A i wytrzy­ma­łość zwar­ciową (Icw, 1 sek.) 120 kA. Opty­malne rozmiesz­czenie szyn zmniejsza straty mocy i zwiększa bezpie­czeń­stwo systemu. 

  • 2. Połą­czenie szyn piono­wych i pozio­mych

      Połą­czenie miedziane głów­nego mostu szyno­wego do urzą­dzenia wyko­nuje się za pomocą dostęp­nych w handlu szyn miedzia­nych i śrub. Połą­czenia z szynami głów­nymi bez wier­cenia w torze szyn głów­nych skraca czas prefa­bry­kacji. Rysunki produk­cyjne miedzi są dostępne. Ułatwia to plano­wanie i produkcję z wyprze­dze­niem. 

  • 3. Wyłącz­niki powietrzne ACB

    Wyłącznik powietrzny TemPo­wer2 został prze­te­sto­wany zgodnie z najnow­szymi prze­pi­sami i oferuje maksy­malną wydaj­ność przy mini­malnej obję­tości urzą­dzenia. Idealny do reali­zacji najwyż­szych zdol­ności prze­łą­czania w najmniej­szej prze­strzeni. Charak­te­ry­zują się wyso­kimi para­me­trami zwar­cio­wymi Ics=Icu=Icw, opaten­to­wanym systemem podwój­nego prze­rwania, moni­to­rin­giem tempe­ra­tury styków.

    Prze­te­sto­wany i certy­fi­ko­wany do zasto­sowań morskich stanowi ważną i nieza­wodną część systemu unimes H. 

  • 4. Prze­dział przy­łącza

    Opty­malne rozmiesz­czenie szyn daje dużą swobodę przy podłą­czaniu kabli. Różne warianty oszy­no­wania dają możli­wość umiej­sco­wienia prze­działu kablo­wego rozdziel­nicy w dowolnym miejscu: Góra / dół, dodat­kowy prze­dział kablowy z prawej lub lewej strony. 

  • 6. Forma sepa­racji - prze­działy funk­cyjne

    Dzięki przej­rzy­stemu podzia­łowi prze­strzeni wewnątrz rozdzielnic unimes H, różnych obszarów funk­cjo­nal­nych (prze­dział szyn zbior­czych, prze­dział kablowy oraz urzą­dzeń), nasze rozdziel­nice są dosto­so­wane do prostego wydzie­lenia tych prze­strzeni za pomocą syste­mo­wych wygro­dzeń, aby uzyskać w zależ­ności od potrzeb poziom sepa­racji: 2b, 3b i 4a/b. Ponadto wygro­dzenia te obni­żają praw­do­po­do­bień­stwo wystą­pienia zwarć łuko­wych, co zwiększa bezpie­czeń­stwo. 

  • 5. Pomoc­niczy most szynowy

    4-biegu­nowy system szyn zbior­czych UST4 może być stoso­wany w unimes H jako dodat­kowa szyna rozdzielcza. Stosu­jemy podwójną miedź (Cu 2 × 20/30/40x10 mm) dla prądów znamio­no­wych od 800 do 1600 A, podłą­czana śrubowe bez wier­cenia. Monto­wany na ramie tylnej pola lub na piono­wych szynach monta­żo­wych univers N, które można bezpro­ble­mowo zinte­grować z systemem unimes H. 

  • 7. Połą­czenia między polami

    Połą­czenia głów­nego mostu szyno­wego między polami odbywa się za pomocą łącz­ników wyko­na­nych ze stan­dar­do­wych płasko­wników miedzia­nych lub specjal­nych sprę­ży­no­wych łącz­ników miedzia­nych (warianty do wyboru). Zdej­mo­wane pokrywy w polach zapew­niają dostęp do połą­czenia śrubo­wego szyn głów­nych - przez cały czas - od przodu rozdziel­nicy. 

  • 8. Podłą­czenie prze­wodów

    Główna szyna zbiorcza N / PEN jest umiesz­czona w głównym prze­dziale szyn zbior­czych. System umoż­liwia montaż szyny o rozmiarze do 200% szyn rozmiaru fazo­wych.

    W celu wygod­niej­szego podłą­czenia kabli i prze­wodów można zain­sta­lować dodat­kowe szyny pomoc­nicze w prze­dziale kablowym, co w połą­czeniu z ergo­no­micznie umiesz­czoną szyną PE(przód panelu) umoż­liwia idealne połą­czenie kabli. 


Dlaczego unimes H
jest właśnie dla Ciebie

Produkt szyty na miarę

 Istnieje możli­wość dosto­so­wania koloru do potrzeb, montażu drzwi zamiast osłon tylnych, otwo­ro­wania drzwi pod aparaty (oszczęd­ność czasu podczas prefa­bry­kacji), dosto­so­wania wyso­kości, specjalne wersje cokołów itp.

Łatwość konfi­gu­racji

Przy­sto­so­wany do rozbu­dowy oraz wyko­ny­wania zmian konfi­gu­racji systemu ( 1 pole – jednostka trans­por­towa – wymienna, wymienne kasety odpły­wowe).

Szybki montaż

Panele przy­jeż­dżają wstępnie zmon­to­wane - zmniejsza to czas prefa­bry­kacji, ukła­dania części na poszcze­gólne pola oraz ogra­nicza koniecz­ność stoso­wania bardzo skom­pli­ko­wa­nych instrukcji tech­nicz­nych.

Profe­sjo­nalne wsparcie

Zapew­niamy wsparcie tech­niczne: doradztwo, pomoc w konfi­gu­racji systemu, pomoc tech­niczna przy montażu – w razie potrzeby.

Aktu­alne badania

Badanie typu dla połą­czenia rozdziel­nicy z szyno­prze­wodem unibar H.

Komplet­ność

Pełna doku­men­tacja oszy­no­wania rozdziel­nicy.

Ergo­nomia i bezpie­czeń­stwo systemu

W zależ­ności od potrzeb poziom sepa­racji do 4b, zasi­lanie/odpływy z dołu lub z góry, aktywna i pasywna ochrona przed zwar­ciami łuko­wymi. Panele ze dwoma wyłącz­ni­kami lub duża ilością odbiorów, zapew­niają również ergo­nomię miejsca.

Opty­ma­li­zacje dla prefa­bry­kacji systemu

System moco­wania osłon (osłona nie spada – możli­wość montażu w jedną osobę); specjalne prze­pusty szyn pozio­mych bloku­jące pozycję szyn; bez otwo­rowe łączeni z szynami pozio­mymi systemu itp.

System aktywnej ochrony
przed zwar­ciami łuko­wymi

System aktywnej ochrony przed zwar­ciami łuko­wymi składa się ze starannie dobra­nych kompo­nentów, które są insta­lo­wane w newral­gicz­nych punk­tach rozdziel­nicy.

W przy­padku zaist­nienia zwarcia łuko­wego wywo­łana zostanie reakcja łańcu­chowa: w pierw­szym etapie po poja­wieniu się łuku przez 2 do 3 ms zwarcie łukowe zostaje wyga­szone przez zwarcie galwa­niczne, następnie po 30 do 50 ms, system wyłącza się auto­ma­tycznie. Powsta­jąca energia zostaje zmniej­szona do minimum już na samym początku poja­wienia się zwarcia łuko­wego. Łuk gaśnie tak szybko, że nie zdąży wyrzą­dzić szkód w rozdziel­nicy. Miejsce poja­wienia się zwarcia jest tylko lekko zabru­dzone.



Masz pytania?

Nasz zespół ekspertów jest do Twojej dyspo­zycji i chętnie odpowie na wszelkie pytania!