Rejestracja

Hager: specjalista od kanałów kablowych bezhalogenowych

Eksperci ochrony przeciwpożarowej na całym świecie zgadzają się: systemy kanałow bezhalogenowych chronią ludzkie życie i mienie. Ale często stosowanie tych materiałów bywało pomijane. Tak było w przeszłości, pośrednio katastrofy tak niszczycielskie jak pożary w tunelu Tauern i Lotniska w Düsseldorfie były wynikiem zastosowania niewłaściwych materiałów w instalacjach elektrycznych.

Dlaczego bez halogenów? PVC jest lepsze, prawda?

W normalnych warunkach eksploatacji oprzewodowania instalacji elektrycznych polichlorek winylu (PVC/PCV) nie stanowi zagrożenia dla ludzi i środowiska. Nie jest on jednak odporny na działanie ognia. Pod wpływem temperatury polichlorek winylu ulega rozkładowi, co powoduje powstawanie toksycznych związków halogenowych i chlorowodoru. Ze spalenia 1 kg polichlorku winylu powstaje ok. 400 litrów chlorowodoru, który w czasie gaszenia pożaru połączony z wodą tworzy 1,5 litra kwasu solnego o stężeniu 25%. Po usunięciu płomienia polichlorek winylu gaśnie, co oznacza, że nie przenosi płomienia. Jest on odporny na wiele substancji, nie wchłania wody i może być barwiony. W przypadku pożaru składniki - halogeny (np. brom, chlor, fluor) stają się substancjami toksycznymi, żrącymi i zanieczyszczającymi, wydzielają rakotwórcze dioksyny. Prowadzi to do powstawania dużych ilości dymu, co często może spowodować pośrednio obrażenia ciała. Wydzielane dioksyny wpływają na układ oddechowy człowieka, a w połączeniu z parą wodną, która powstaje przy gaszeniu pożaru, kondensują się i powstają kropelki kwasów, które mogą powodować znaczne szkody materialne. Nawet wzmacniane łożyska i elementy betonowe mogą zostać uszkodzone.

Dlatego kanały bezhalogenowe Hager!

Centralne Biuro Zapobiegania Pożarom w Wiedniu zawsze podkreśla w swoich wystąpieniach i szkoleniach dla
pracowników ochrony przeciwpożarowej niebezpieczeństwo i zagrożenia związane z materiałem PVC w przypadku pożaru i ryzyka związane z występującymi w PVC dodatkami fluorowców. Systemy kanałów elektroinstalacyjnych z materiałów bezhalogenowych wpływają na spadek ilości pożarów i ograniczają występowanie negatywnych konsekwencji. Proporcja składników toksycznych w gazach odlotowych w trakcie gaszenia wodą powoduje przeistaczanie się tych dodatków w substancje żrące. W zastosowaniach, gdzie istnieje sens zastosowania wyższego poziomu bezpieczeństwa proponuje się projektować i wykorzystać systemy bezhalogenowe. Najlepiej jest używać kanałów bezhalogenowych tehalit.BRHP|SLH|LFH| HA7 firmy Hager. Podkreśla się duże portfolio asortymentowe, kompletną oferta obejmującą również gniazda bezhalogenowe, łatwość montażu i projektowania. Hager jest specjalistą w zakresie kablowych systemów bezhalogenowych.

tehalit.LFH

System kanałów instalacyjnych bezhalogenowy tehalit.LFH - wybitny ze względu na jego elastyczność pod względem rozmiaru i koloru. Zakres zastosowań: Budynki mieszkalne i handlowe oraz zakłady przemysłowe.

tehalit.SLH

Praktyczne natynkowe rozwiązanie bezhalogenowe. Idealne rozwiązanie w przypadku modernizacji miejsc pracy w biurach, hotelach czy urzędach.


tehalit.BRHP

System kanałów bezhalogenowych tehalit.BRHP to szybka instalacja z nowoczesną technologią gniazd i maskownic. Jest to szczególnie korzystne do stosowania w budynkach użyteczności publicznej.


Berker B.Kwadrat

System osprzętu elektroinstalacyjnego wykonany z duroplastu (tworzywo mocznikowe), bezhalogenowe. Seria odporna na UV, o najwyższej klasie palności - V0, odporna na chemikalia, doskonała jakość powierzchni, wysoka wytrzymałość na zadrapania/uszkodzenia. Seria osprzętu szczególnie polecana do stosowania z systemem kanałów bezhalogenowych w budynkach użyteczności publicznej, szpitalach, obiektach komercyjnych, spożywczych oraz mieszkaniowych.

Do pobrania

Nowoczesne systemy prowadzenia instalacji elektrycznychNowoczesne systemy prowadzenia instalacji elektrycznych
 
Rozwiązania ognioodporne i bezhalogenowe HagerBroszura Rozwiązania ognioodporne i bezhalogenowe
 
Rozwiązania ognioodporne i bezhalogenowe HagerWskazówki dla profesjonalistówRozwiązania ognioodporne i bezhalogenowe Hager