Rejestracja
 

Zmarł Dr Oswald Hager

Dr Oswald Hager, jeden z założycieli Hager Group oraz pionier w dziedzinie niemieckiej inżynierii elektrycznej, zmarł 19 stycznia 2017 r. w wieku 90 lat.
Sektor inżynierii elektrycznej oraz region Saary stracił jednego ze swoich najbardziej wybitnych przedsiębiorców, Oswalda Hagera. Hager Group z żalem żegna swojego założyciela firmy i długoletniego dyrektora zarządzającego; człowieka, który cieszył się bardzo dużym szacunkiem wśród pracowników, partnerów i klientów firmy.

Oswald Hager urodził się w Ensheim, w kraju Saary, w 1926 roku. Służył w wojsku, został więźniem, a zimą 1946 roku rozpoczął studia na kierunku zarządzania przedsiębiorstwem na Uniwersytecie Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie. Uzyskał dyplom i skończył doktorat. Po licznych doświadczeniach zawodowych w Niemczech i Francji, wraz z ojcem i bratem Hermanem założył w 1955 roku Hager OHG w kraju Saary, który w tym czasie był niepodległy.

Przełom dla tej trzyosobowej działalności nastąpił wraz z wprowadzeniem rozdzielnicy elektrycznej opracowanej przez Oswalda i Hermanna, która zastąpiła szeroki zakres dostępnych w tym czasie mierników. W ciągu dziesięcioleci klasyczna skrzynka rozdzielcza rozwinęła się w dzisiejsze Centrum Sterowania Hager, które zapewnia bezpieczną energię milionom domów.

Oswald dbał także o komercyjną stronę firmy. Dla niego wszystko zawsze obracało się wokół bliskiego kontaktu z klientami. Niezliczone wizyty, umiejętność przekonywania, konkretna postawa, jego człowieczeństwo i humor odegrały ważną rolę w przekonywaniu klientów do produktów oferowanych przez nowego gracza na rynku. Bliski kontakt z klientami jest nadal ważnym elementem kultury korporacyjnej Hager Group.

Dr Oswald był również odpowiedzialny za opracowanie i utrzymanie charakterystycznego w projektowaniu
i komunikacji stylu marki Hager, aby zapewnić wysoką rozpoznawalność produktów i rozwiązań firmy.

Dr Hager opisał sekret sukcesu jego firmy w następujący sposób: "Zawsze słuchaliśmy rynku i naszych klientów. Systematycznie opracowywaliśmy nasze produkty i usługi z myślą o nich." Tak właśnie Hager Group, firma założona w Blieskastel, kraj Saary, stał się pełnym sukcesów graczem na arenie międzynarodowej. Daniel, syn Oswalda Hagera, przejął firmę w 2008 r.

Będąc aktywnym na scenie gospodarczej, Dr. Oswald Hager był również głęboko zaangażowany w sprawy dotyczące polityki gospodarczej i społecznej - pełnił funkcje w organizacjach takich jak Niemieckie Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZVEI), Centralne Stowarzyszenie Niemieckich Rzemieślników Elektrycznych i Informatycznych (ZVEH), a także zasiadał w komisji Federalnego Związku Niemieckiego Przemysłu (BDI) i był wiceprezesem Izby Przemysłu i Handlu kraju Saary (IHK). Oswald Hager prowadził kampanię na rzecz spraw przemysłowych bliskich jego sercu w magazynach, osobistych listach do polityków i wspomnieniach, takich jak „Wyznania dwóch przedsiębiorców”, które napisał wraz z bratem w 1977 roku. „Im większy stopień niezależności przyznanej przez system gospodarczy, tym większe prawdopodobieństwo, że każdy na tym skorzysta, postęp przyjdzie szybciej, ludzie będą mieli więcej wolności, a nasza praca i osiągnięcia przyniosą szczęście.”

W życiu prywatnym Oswald Hager był głową swojej rodziny. W 1967 ożenił się z Ulrike Geiges, a trzy lata później urodził się jego syn Philipp, następnie jego drugi syn Daniel w 1972 i córka Isabel w 1986 roku. Pozostawił po sobie również pięcioro wnucząt. Dr Hager był miłośnikiem golfa i grywał w karty, aby zrelaksować się ze swoimi przyjaciółmi.

Oswald Hager obchodził swoje 90. urodziny szesnastego listopada 2016 r. w gronie rodzinnym. Wielu gości z firmy, świata polityki i renomowanych stowarzyszeń dołączyło do wieloletnich partnerów i klientów Hager Group na oficjalnej imprezie w Blieskastel kilka dni później. Holger Heckle, dyrektor naczelny Niemieckiego Stowarzyszenia Hurtowników Elektrycznych (VEG) w swojej przemowie podkreślił, że Dr. Oswald Hager to niezwykła osoba: „Jest wzorowym przedsiębiorcą, który zawsze stawia na pierwszym miejscu swoją firmę, pracowników i klientów.”

Na kilka tygodni przed śmiercią, Dr. Oswald Hager został nagrodzony Saarlandzkim Orderem Zasługi (Saarlandischen Verdienstorden). Annegret Kramp-Karrenbauer, premier Saary przyznała mu go „w uznaniu
i wdzięczności za jego wybitne zasługi dla regionu Saarland”. W rzeczywistości jego dokonania rozciągają się daleko poza granice regionu Saarland czy Niemiec. 11 650 pracowników oraz niezliczona liczba partnerów, klientów i kolegów z całego świata składają pokłon osiągnięciom tego wybitnego człowieka.